Jeszcze kilka lat temu zakupy online wydawały się czymś egzotycznym i ekskluzywnym. Jednak obserwacja polskiego rynku e-commerce w 2021 roku jasno pokazuje: dziś kupowanie online stało się standardem. Zobacz, ilu Polaków kupuje w sieci i jak wyglądają perspektywy rozwoju tego rynku.
Online kupuje 77% polskich internautów
Na cztery osoby korzystające z internetu aż trzy korzystają z możliwości, jakie daje e-commerce. Takie wnioski płyną z raportu „E-commerce w Polsce” przygotowanego przez Gemius. Ile to jednak dokładnie osób? Jako że liczba internautów w Polsce przekroczyła 28,8 mln (co stanowi 87% mieszkańców Polski), szacuje się, że e-zakupy robi ponad 22 mln Polaków, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do okresu sprzed pandemii.
Warto jednak zauważyć, że pomimo iż od momentu rozpoczęcia się pandemii koronawirusa, restrykcje dotyczące korzystania ze sklepów stacjonarnych uległy poluzowaniu, popularność e-commerce nie spada. Wręcz przeciwnie – rośnie. W porównaniu z rokiem 2020 odsetek Polaków kupujących w sieci wzrósł o 4 punkty procentowe, co pokazuje wyraźną tendencję wzrostową.
Badanie przeprowadzone przez PwC wskazuje na to, że wzrosty na rynku e-commerce w Polsce nie są chwilową sytuacją – eksperci prognozują stabilny, 12-procentowy średnioroczny wzrost tego rynku co najmniej do 2026 roku1. Wskazują na to m.in. deklaracje konsumentów: aż 74% badanych deklaruje, że po zakończeniu pandemii utrzymają aktualny poziom robienia zakupów on-line, a 10% planuje zwiększenie swojej aktywności e-commerce.
Z czego wynika tak duże zainteresowanie takim sposobem kupowania? Z coraz lepszej jakości obsługi, jaką zapewniają e-sklepy działające w Polsce. Sklepy internetowe są cenione za:
- dostępność 24 godziny na dobę (co zdaje się szczególnie ważne w kontekście zakazu prowadzenia handlu w niedzielę),
- brak konieczności jechania do sklepu,
- nieograniczony czas na dokonanie wyboru towaru – to szczególnie istotne podczas zakupu towarów kosztowniejszych, np. sprzętu AGD czy RTV.
Argumentami, które motywują do wyboru kanału online, są również:
- niski koszt dostawy (coraz częściej oczekuje się, że będzie ona darmowa),
- niższe ceny w porównaniu do tych w sklepach tradycyjnych,
- dodatkowe obniżki z tytułu dokonania zakupu on-line, a nie offline.
Jeśli jednak chcesz uzyskać dobre wyniki na rynku e-sprzedaży, musisz umiejętnie reagować na problemy, które zniechęcają Polaków do kupowania online. Kluczową przeszkodą dla wielu konsumentów jest długie oczekiwanie na dostawę produktów – wymienia ją aż 34% osób. Rozwiązaniem, które pozwala na skrócenie czasu wysyłki towarów, są nowoczesne usługi logistyczne. Jeśli potrzebujesz kompleksowego wsparcia w tym zakresie: od przejęcia towarów od dystrybutora, przez co-packing, integrację systemu magazynowego z e-sklepem, aż po wysyłkę do klienta docelowego, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy ci w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w krajowym rynku e-commerce!
1. https://www.pwc.pl/pl/media/2021-02-09-analiza-pwc-prognoza-rozwoju-rynku-ecommerce-w-polsce.html