Myślisz o wejściu na rynek e-commerce lub zwiększeniu efektywności sprzedaży tym kanałem? Jeśli tak, przyjrzyj się bliżej możliwościom, jakie daje logistyka 4PL i przekaż zarządzanie operacjami logistycznymi zewnętrznemu, zaufanemu partnerowi. To może być kluczowy impuls dla rozwoju Twojego biznesu!
Logistyka 4PL – odpowiedź na wyzwania nowoczesnego rynku eCommerce
Jeszcze do niedawna na rynku dominował model, w którym firmy zajmujące się dystrybucją towarów na rynku B2C samodzielnie realizowały i nadzorowały wszystkie zachodzące w nich procesy logistyczne. Własny magazyn, zespół pracowników, bezpośrednia współpraca z firmami kurierskimi… dziś to może już nie wystarczyć. Powód jest bardzo prosty: klienci oczekują bardzo szybkich dostaw produktów zamówionych on-line. Aby je realizować, nie wystarczy już prowadzić magazynu czynnego od 9:00 do 17:00 i zatrudnić kilku osób, które zajmują się kompletowaniem i pakowaniem zamówień. To może sprawić, że cała operacja, zamiast kilka godzin, potrwa kilka dni, a kupujący zniechęci się.
Pojawia się też kwestia kosztów. Wbrew pozorom, działanie na własną rękę nie zawsze jest najbardziej ekonomiczne. Konieczność inwestycji we własny magazyn, zatrudnienie pracowników, zakup specjalistycznej infrastruktury regałowej i oprogramowania WMS – to wszystko wydatki, które znacznie podwyższają próg wejścia do świata e-commerce i obniżają rentowność.
Rozwiązaniem, które pozwala wyeliminować opisane powyżej przeszkody jest logistyka w modelu 4PL. Chodzi o przekazanie zarządzania działaniami logistycznymi w ręce zewnętrznego, zaufanego partnera. Takie usługi realizują doświadczone huby logistyczne, takie jak np. OEX Business.
Na jakie wsparcie logistyczne dla biznesu eCommerce można liczyć?
Zakres usług, jakie są świadczone przez nowoczesne centra logistyczne dla e-sklepów, jest bardzo szeroki i, co najważniejsze – elastyczny. Oznacza to, że jako przedsiębiorca możesz indywidualnie wynegocjować warunki, na jakich zewnętrzny partner wesprze Cię przy realizacji sprzedaży. Może on na siebie przejąć rozmaite zadania, np. związane z:
- odbiorem zamówionych towarów od dostawcy hurtowego i weryfikacją zgodności przesłanych towarów z Twoim zamówieniem,
- magazynowaniem towarów do momentu, aż zostaną one zamówione przez odbiorcy końcowego,
- co-packingiem, a więc kompleksowym przygotowaniem produktów do wysyłki do klienta – w tym polonizacją etykiet, przepakowywaniem towarów z opakowań zbiorczych do jednostkowych czy kontrolą jakości,
- fiskalizacją sprzedaży w imieniu Twojego sklepu,
- obsługą celną zamówień,
- obsługiwaniem zamówień od klientów końcowych – od ich przyjmowania, przez kompletowanie, aż po wysyłkę, a nawet obsługę zwrotów,
- zapewnieniem customer service support, a więc obsługi klienta, np. poprzez infolinię czy czat,
- wysyłką produktów – współpraca z hubem logistycznym zapewnia, że zostanie ona zrealizowana w możliwie najszybszym tempie. Przekazanie zamówienia kurierowi może nastąpić nawet wieczorem tego samego dnia, w którym klient dokonał zakupu.
W efekcie prowadzący e-sklep zyskuje bardzo duże odciążenie – zarówno finansowe, jak i w kontekście liczby obowiązków, które spoczywają na jego głowie. Może się zatem skupić np. na promocji swojego e-sklepu czy też na budowaniu nowych relacji handlowych, które pozwolą poszerzyć asortyment lub obniżyć cenę zakupu dystrybuowanych produktów.
Ze wsparcia logistycznego, które jest obecnie łatwo dostępne, korzystają najlepsi e-sprzedawcy. Usługi tego typu cieszą się też coraz większą popularnością na rynku polskim. Warto się nimi zainteresować – tak, aby skutecznie budować przewagę konkurencyjną i poszerzać swoją e-niszę.