Prowadzenie sklepu internetowego wymaga sprostania wielu wyzwaniom logistycznym. Chodzi nie tylko o to, aby oferować najbardziej atrakcyjne dla klientów towary w korzystnej cenie. Równie istotne jest ich sprawne dostarczanie do odbiorcy końcowego. Sposobem na maksymalne przyspieszenie tego procesu i optymalizację kosztów jest skorzystanie z obsługi e-commerce w modelu end2end. Zobacz, na czym on polega.
Logistyka a e-commerce: większe wyzwanie niż się wydaje
Osobom, które po raz pierwszy spotykają się z e-sprzedażą, może się wydawać, że logistyka takich działań jest prosta. W rzeczywistości na prowadzącym sklep internetowych spoczywa bardzo wiele obowiązków. Są one tym bardziej skomplikowane i wymagające, na im szerszą skalę jest prowadzona działalność – zwłaszcza, że przy stale rosnącej konkurencji w e-commerce sprzedawcy nie mogą sobie pozwolić np. na braki w zapasach magazynowych czy przedłużającą się dostawę produktów do klientów. To dwa największe „gwoździe do trumny” e-biznesu.
Aby zmaksymalizować szansę na rozwój sklepu internetowego, należy zadbać o sprawną realizację wielu procesów logistycznych, choćby takich jak:
- sprawny odbiór towarów wysłanych przez dostawcę i weryfikacja poprawności wysłanego zamówienia,
- przepakowanie produktów z opakowań zbiorczych do jednostkowych – tak, by były dobrze zabezpieczone na dalszych etapach transportu i prezentowały się atrakcyjnie dla odbiorcy końcowego,
- konfekcjonowanie produktów, w tym np. naklejenie na każdym z nich polskojęzycznej etykiety (to istotne przede wszystkim, gdy towary pochodzą z zagranicznych rynków, co jest obecnie standardem),
- zsynchronizowanie danych o zasobach magazynowych z informacjami podawanymi w e-sklepie i ich aktualizacja w czasie rzeczywistym,
- kompletacja zamówienia klienta i jego przekazanie do firmy kurierskiej – tak, aby od momentu zakupu towarów do jego wysyłki do klienta końcowego upłynęła minimalna ilość czasu.
To tylko część zadań, które stoją przed firmą działającą w świecie e-commerce. Jednak jak widać, ich samodzielne wykonanie to potężna operacja, wymagająca dużych zasobów finansowych oraz ludzkich. Na szczęście wcale nie trzeba narażać się na popełnienie błędów na żadnym z tych etapów obsługi zamówienia – rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia zewnętrznego partnera, który zrealizuje wszystkie te zadania w modelu end2end.
End2end w e-commerce: co to jest?
Model obsługi end2end jest realizowany przez duże huby logistyczne, takie jak OEX Business. Polega on na przejęciu wszelkich zadań logistycznych oraz tych związanych z obsługą klienta końcowego. W ramach takiej usługi centrum logistyczne przejmuje na siebie m.in.:
- odbiór i weryfikację produktów przesyłanych od dostawców będących kontrahentami e-sklepu,
- zarządzanie zapleczem Twojej platformy sprzedażowej oraz regularną aktualizację stanów magazynowych,
- przygotowanie fotografii produktowych oraz opisów towarów, ich etykietowanie i pakowanie jednostkowe, czyli tzw. co-packing,
- fiskalizację sprzedaży,
- przyjmowanie oraz kompletowanie zamówień od klientów,
- obsługę zwrotów,
- realizację zadań związanych z obsługą celną.
Możliwe jest powierzenie zewnętrznemu partnerowi również obsługi klienta – np. poprzez infolinię czy czat, także w wielu językach. Taki zestaw usług sprawia, że przedsiębiorca uruchamiający e-sklep może się skupić na innych zadaniach związanych z e-commerce, np. pozyskiwaniu nowych kontrahentów i negocjowaniu korzystniejszych warunków zakupu towarów czy też rozwoju oferowanych produktów. Co istotne, model end2end jest elastyczny, a szczegółowe warunki i zakres współpracy można wypracować indywidualnie. Warto więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu bliżej.