Chcesz rozwinąć własny sklep internetowy, ale nie masz własnego magazynu? Wbrew pozorom, to nie przeszkoda! Wystarczy, że skorzystasz z odpowiednio dobranych usług logistycznych. Dowiedz się o nich więcej – zwłaszcza, że to właśnie teraz, gdy prognozowany jest średnioroczny, 12-procentowy przyrost rynku e-commerce w Polsce, jest najlepszy moment na wejście na tę niszę!
Magazynowanie produktów w e-commerce: jak to zrobić?
Na nowoczesnym rynku e-commerce powiedzenie „czas to pieniądz” sprawdza się bardziej niż kiedykolwiek. W praktyce oznacza to tyle, że klienci oczekują bardzo szybkich dostaw zamówionych produktów. Najlepiej, jeśli następują one już kolejnego dnia roboczego po dokonaniu zakupu.
Jeżeli chcesz sprostać temu wyzwaniu, musisz mieć oferowane produkty „pod ręką” – tak, aby były gotowe niemal do natychmiastowej wysyłki. Stąd też rodzi się potrzeba ich magazynowania – bez względu na to, na jak dużą skalę prowadzisz e-sprzedaż.
O ile w przypadku bardzo ograniczonej dystrybucji, np. sprzedaży kilkunastu-kilkudziesięciu dekoracji DIY w miesiącu, można urządzić prowizoryczny magazyn w jednym w pokojów czy też w garażu, o tyle szerzej zakrojona sprzedaż wymaga korzystania z profesjonalnej przestrzeni.
Problem w tym, że wybudowanie magazynu czy też zakup lokalu z myślą o takim wykorzystaniu, znacznie podnosi koszty prowadzenia działań e-commerce. I to nie tylko z uwagi na same wydatki na postawienie czy nabycie obiektu magazynowego – chociaż już one same stwarzają wyzwanie. Pojawia się jednak znacznie ważniejsza kwestia, związana z obsługą procesów logistycznych. Korzystanie z własnego magazynu oznacza konieczność:
- zatrudnienia personelu, który zadba o sprawne kompletowanie zamówień i ich wysyłkę,
- inwestycji w wyposażenie, a także w oprogramowanie, które zintegruje e-sklep z magazynem i zapewni stały przebieg informacji o zasobach.
Żeby otworzyć e-sklep, wcale nie musisz mieć własnego magazynu!
Chociaż może to zaskakiwać, prowadzenie działań e-commerce wcale nie musi wiązać się z koniecznością wybudowania czy zakupu własnego magazynu ani dodatkowymi inwestycjami opisanymi powyżej. Wystarczy skorzystać z innego modelu biznesowego – tego, w którym wszystkie kwestie związane z magazynowaniem i wysyłką towarów spoczywają na zewnętrznym operatorze logistycznym. Takie usługi są specjalnością m.in. OEX Business.
Jak to działa w praktyce? Otóż centrum logistyczne może przejąć na siebie wszystkie zadania związane z:
- odbieraniem towarów od Twoich dostawców – mogą one trafiać bezpośrednio od producenta czy hurtownika do firmy logistycznej, bez „przechodzenia przez Twoje ręce”. Możesz też samodzielnie zaaranżować ich dostarczenie do centrum logistycznego,
- konfekcjonowaniem produktów i realizacją usług co-packing – oznacza to, że w centrum logistycznym produkty mogą zostać m.in. przepakowane z opakowań zbiorczych do jednostkowych, opatrzone polskojęzyczną etykietą i przygotowane dla klienta końcowego,
- kompletowaniem i wysyłką zamówień – odbędzie się to bardzo sprawnie, ponieważ magazyny dla e-commerce często działają nawet w systemie 24 h/d.
W efekcie Ty możesz się skupić na kontaktach z klientem i promocji swojego sklepu, mając pewność, że zamówienia trafiające do Twojego e-sklepu zostaną obsłużone w ekspresowym tempie, bezbłędnie i przy obniżeniu kosztów do minimum. To wszystko sprawia, że prowadzenie biznesu w niszy e-commerce jest prostsze i bardziej opłacalne, niż się wydaje!