Sprzedaż towarów w internecie wiąże się z licznymi obowiązkami. Jako przedsiębiorca musisz zadbać o udostępnienie przejrzystego serwisu do składania zamówień, a także o oprogramowanie do zarządzania sprzedażą. Największym problemem dla wielu firm jest opanowanie procesów logistycznych związanych z pakowaniem i wysyłką towarów. Z tego artykułu dowiesz się, jak zoptymalizować czas realizacji zamówień i poznasz pojęcie co-packingu.
Konfekcjonowanie i wysyłka towarów – jakie błędy popełniają przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy popełniają wiele błędów w trakcie konfekcjonowania towarów i przygotowania paczek do wysyłki. To przekłada się na efektywność pracy magazynu, a także szybkość realizacji zamówień. Kilka problemów logistycznych związanych z wysyłką paczek to:
- brak zaimplementowanego systemu do zarządzania sprzedażą i stanami magazynowymi,
- nieodpowiednia organizacja przestrzeni magazynowej,
- niskie kwalifikacje pracowników,
- brak ustaleń odnośnie do polityki zwrotów towaru.
Powyższe czynniki generują spore trudności z zarządzaniem zamówieniami i dostawami, a także wydłużają czas przygotowywania paczek do wysyłki. Firmy bez zoptymalizowanych procesów logistycznych nie są w stanie rozszerzać swojej działalności i realnie pozyskiwać nowych klientów.
Aby zoptymalizować niezbędne procesy związane z przygotowywaniem paczek i zbieraniem towarów do realizacji zamówień warto zdecydować się na profesjonalne usługi powiązane z logistyką dla e-commerce, optymalizacją procesów oraz obsługą logistyczną. Więcej informacji o takich usługach znajdziesz na stronie: https://oexfulfilio.com/.
Co-packing – co to takiego?
Na pewno zastanawiasz się czym tak właściwie jest co-packing. Krótko mówiąc, jest to usługa dotycząca wysyłki towarów w celu osiągnięcia jak najwyższego poziomu sprzedaży. Dla przykładu: towary są dostarczane do magazynu w opakowaniach zbiorczych, następnie transportowane na regały magazynowe, a ostateczne konfekcjonowane do zebrania zamówień jednostkowych.
Zalety płynące z wykorzystania usługi co-packingu to:
- redukcja kosztów,
- szybsza realizacja zamówień,
- większe bezpieczeństwo transakcji,
- skalowalność systemu,
- dostęp do nowoczesnego sprzętu i wykwalifikowanych pracowników.
W tym przypadku kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego opakowania. Każdy towar powinien mieć własne pudełko, do którego można włożyć pojedynczy produkt lub cały zestaw. Podsumowując: co-packing polega na przepakowywaniu produktów z opakowań zbiorczych do mniejszych, które mogą zostać obrandowane logo marki. Takie usługi ułatwiają też dodatkowe zabezpieczenie przedmiotów na czas wysyłki.
Pakowanie zamówień a sklep internetowy – jak przyśpieszyć te procesy i jak szybko pakować?
Przyśpieszenie procesów związanych z konfekcjonowaniem towarów i pakowaniem ich do wysyłki nie musi być trudne i kosztowne. Wykorzystaj kilka wskazówek, które pomogą Ci opanować chaos w firmie i skrócić czas pakowania produktów do wysyłki.
- Standaryzacja opakowań – to podstawa. Dzięki temu pracownicy magazynowi mogą łatwiej i szybciej pakować produkty. Warto zainwestować w kilka standardowych rozmiarów kartonów. Dzięki temu wysyłka jednostkowych produktów, a także opakowań zbiorczych nie będzie żadnym problemem.
- Inwestycja w nowoczesny sprzęt magazynowy – automatyczne owijarki i urządzenia do zamykania kartonów są przydatne szczególnie w dużych firmach. Jeśli liczba zamówień wymyka się spod kontroli to oznaka, że potrzebne są owijarki do palet, urządzenia do produkcji wypełniaczy, a także automatyczne linie pakujące kartony. Pakować można na wiele sposobów.
- Organizacja pracy – w celu przyśpieszenia procesów logistycznych związanych z wysyłką towaru warto też zadbać o ergonomię stanowiska pracy. Magazynier powinien mieć jasno wyznaczone miejsca do konfekcjonowania towarów i pakowania ich do wysyłki.
- Zastosowanie systemu do zarządzania magazynem – nowoczesne oprogramowanie umożliwia łatwiejszą kontrolę stanów magazynowych, a nawet poszukiwanie towarów na regałach. W tym przypadku doskonale sprawdzą się elektroniczne skanery. Dobrą inwestycją jest system zarządzania zamówieniami, gdzie wyświetlana jest kolejka zleceń do realizacji oraz sugerowane rodzaje i rozmiary opakowań tekturowych. To znacznie ułatwia pracę magazynierom.
Oczywiście sposobów na optymalizację procesów logistycznych i magazynowych jest znacznie więcej. Zanim podejmiesz pewne kroki optymalizacyjne, koniecznie skontaktuj się z profesjonalistami. W OEX FULFILIO otrzymasz pełne wsparcie i dostęp do rozwiązań, które gwarantują obsługę logistyczną na najwyższym poziomie.