Sklep internetowy wielu jawi się jako tani biznes. Faktycznie koszty początkowe zwykle są mniejsze niż w przypadku sklepu stacjonarnego, ale nie oznacza to, że w tę branżę można wejść zupełnie „z marszu”. Potrzebne są między innymi wydatki na stronę internetową oraz magazyn do przechowywania towarów. Ile to kosztuje? Dowiedz się, zanim zainwestujesz!
Magazyn dla sklepu internetowego – czy go potrzebujesz?
Sklep internetowy jest wirtualnym biznesem, ale sprzedawane w nim produkty zazwyczaj mają fizyczną postać. Oznacza to, że trzeba je gdzieś przechowywać, zanim trafią do klienta. Obecnie nie sposób myśleć o sukcesie e-commerce bez sprawnej dostawy, dlatego ważne jest, aby oferowany towar zawsze był gotowy do natychmiastowej wysyłki. Właśnie dlatego niemal każdy sklep internetowy potrzebuje przestrzeni magazynowej.
Oczywiście prowadząc działalność na niewielką skalę (np. sprzedaż wyrobów rękodzielniczych), można prowadzić magazyn w domu. Przechowywanie towarów nie jest też konieczne w przypadku sprzedaży dóbr luksusowych lub produktów takich jak meble – w tym przypadku klienci są przyzwyczajeni do dłuższego oczekiwania związanego z koniecznością wyprodukowania lub sprowadzenia towaru. W pozostałych przypadkach warto jednak już na wstępie pomyśleć o magazynowaniu i związanych z tym kosztach.
Wyposażenie magazynu dla sklepu internetowego – podstawowe koszty
Konieczność posiadania magazynu nie oznacza, że musisz kupować lub budować własną halę. Zwykle wystarczy wynajem określonej powierzchni. Magazyn trzeba jednak wyposażyć. Jakie elementy będą niezbędne?
- Regały do przechowywania towaru mogą być wliczone w koszt wynajmu przestrzeni magazynowej, ale czasami trzeba się w nie zaopatrzyć we własnym zakresie. Muszą być trwałe i dostosowane do obciążenia, jakiemu będą poddawane. Konieczny może być też zakup innych mebli – np. szaf, stojaków, stołów itp. Potrzebna na te wydatki kwota zależy od indywidualnych potrzeb i wielkości magazynu. Jeden metalowy regał o szerokości metra to koszt kilkuset złotych. W magazynie zwykle potrzeba jednak nawet kilkadziesiąt takich regałów, co oznacza koszty liczone w tysiącach.
- W niektórych branżach konieczne jest przechowywanie towarów w określonych warunkach, co wymaga np. zakupu szaf lub regałów chłodniczych. Koszt jednego takiego urządzenia to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
- Nie wolno zapominać również o sprzęcie umożliwiającym sprawne kompletowanie i pakowanie zamówień. Potrzebny będzie co najmniej jeden komputer wraz z drukarką do faktur, dokumentów czy etykiet. To kolejne kilka tysięcy złotych. Przyda się też specjalistyczne oprogramowanie za kolejne kilkaset złotych.
- Niezbędne jest też wyposażenie stanowiska do pakowania zamówień. Oznacza to konieczność zakupu pudełek, kopert, foliopaków, taśm i wypełnień, co kosztuje co najmniej kilkaset złotych przy niewielkim zakresie działalności. Potrzebny może być również dodatkowy sprzęt, taki jak waga elektroniczna, pakowarka próżniowa, owijarka, co generuje dodatkowe koszty.
- W niektórych magazynach konieczne może być używanie wózków widłowych i palet. Ich zakup to kolejny koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeden wózek widłowy może bowiem kosztować ponad 20 tys. zł. Alternatywą jest wynajem wiążący się ze stałym abonamentem miesięcznym.
Należy pamiętać, że wszystkie te koszty zwykle trzeba ponieść już na wstępie, jeszcze przed uruchomieniem sprzedaży. Nie ma też pewności, jak szybko zaczną się one zwracać dzięki realizowanym zamówieniom. Istnieją jednak sposoby, aby uniknąć wysokich kosztów magazynowania i obsługi logistycznej – to outsourcing logistyczny.
Czym jest outsourcing usług magazynowych i logistycznych?
Magazynowanie towarów oraz kompletowanie i dostarczanie zamówień, a następnie obsługa posprzedażowa (zwroty, wymiany, reklamacje) to jedna z najbardziej zasobochłonnych części działalności sklepu internetowego. Wymaga nie tylko dość wysokich kosztów początkowych, jak wykazano powyżej, ale również wypracowania sprawnych i skutecznych procedur oraz zatrudnienia i przeszkolenia pracowników do obsługi. Przeznaczając znaczną część funduszy, czasu i energii na ten aspekt, łatwo zapomnieć o pozyskiwaniu klientów, dopracowywaniu oferty i innych ważnych czynnościach związanych z rozwojem firmy. Dlatego coraz więcej firm oddaje magazynowanie i logistykę w fachowe ręce, decydując się na outsourcing.
Outsourcing to nic innego jak korzystanie z usług zewnętrznej firmy do realizacji wybranych aspektów związanych z działaniem przedsiębiorstwa. W przypadku sklepów internetowych bardzo popularny jest outsourcing usług magazynowych i logistycznych, przyjmujący najczęściej jedną z dwóch form.
- Dropshipping to model sprzedaży towaru z oferty partnerskiej hurtowni. W tym modelu sprzedawca jest jedynie pośrednikiem. Otrzymuje niskie marże, nie ma kontroli nad jakością towaru ani jego pakowania czy wysyłki.
- Fulfillment to przekazanie zewnętrznej firmie obsługi logistycznej sklepu internetowego. Pozwala zachować kontrolę zarówno nad jakością towarów, jak i nad procedurami związanymi z wysyłką zamówień. Coraz częściej podmioty zajmujące się fulfillmentem obsługują też wymiany, zwroty i reklamacje, co dodatkowo ułatwia pracę sprzedawcy.
Czy warto? Na pewno fulfillment jest to rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Pozwala skupić się na rozwoju sklepu i dbałości o asortyment, a jednocześnie nie martwić się o jakość obsługi czy terminowość realizacji zamówień. Co więcej, pozwala nie martwić się o koszty wyposażenia magazynu, zatrudnienia, szkolenia i utrzymania pracowników czy też mediów. Jest to więc bardzo dobry pomysł dla wielu sklepów internetowych – szczególnie tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność.