Planujesz założyć sklep internetowy? Jedną z pierwszych rzeczy, o które musisz zadbać, jest logistyka: chodzi o precyzyjne określenie tego, jak będzie wyglądał przepływ towarów między hurtownią, Tobą a klientem docelowym. Bardzo ważną rolę w tym procesie może odgrywać zewnętrzne centrum logistyczne. Dowiedz się, czym jest co-packing – profesjonalna usługa pakowania realizowana przez specjalistów.
Na czym polega usługa co-packingu?
Co-packing bardzo często jest utożsamiany z konfekcjonowaniem towarów, a więc ich pakowaniem przez firmę zewnętrzną – tak, aby przygotować produkty do wysyłki do klienta. I choć te pojęcia wiążą się ze sobą, co-packing ma znacznie szerszy zakres działań.
Jak wyjaśniają eksperci Fulfilio, co-packing to kompleksowa usługa, która może obejmować:
- przepakowywanie produktów z opakowań zbiorczych (np. z palety, która dotarła do centrum logistycznego z Chin) do jednostkowych,
- przepakowanie, odpowiednie zabezpieczenie, foliowanie i przygotowanie towarów do dalszej dystrybucji,
- zmianę formatów jednostek konsumenckich, a więc np. rozpakowywanie zestawów produktów i tworzenie nowych,
- drukowanie dedykowanych etykiet i etykietowanie produktów – niezbędne np. gdy na towarach brak jest informacji w języku polskim lub w języku kraju docelowego (np. wówczas, gdy sprzedaż prowadzisz na skalę europejską),
- tworzenie zestawów promocyjnych i projektowanie opakowań zgodnie z realizowanymi na bieżąco przez sklep kampaniami,
- kompletowanie poszczególnych elementów zamówienia dla klienta z asortymentu sklepu,
- przygotowanie towaru do wysyłki, w tym dołączenie do niego rachunku, wiadomości od e-sklepu czy gratisów i próbek.
Jak zatem widać, dobry partner może na siebie przejąć bardzo wiele obowiązków związanych z pakowaniem, zwalniając z tego właściciela sklepu internetowego.
Profesjonalne konfekcjonowanie towarów: poznaj korzyści co-packingu
Co-packing to kompleksowy proces pakowania produktów, który szczególnie dobrze sprawdza się w branży e-commerce, gdzie sprawna obsługa zamówień i profesjonalne pakowanie mają kluczowe znaczenie. Zlecenie tych działań zewnętrznej firmie pozwala na znaczące odciążenie przedsiębiorstwa – zarówno operacyjne, jak i finansowe.
Jeśli rozważasz współpracę z operatorem logistycznym, warto upewnić się, czy oferuje on usługę co-packingu, ponieważ przekłada się ona na szereg wymiernych korzyści: oszczędność czasu, ograniczenie kosztów prowadzenia działalności, przyspieszenie realizacji zamówień i wiele więcej.
Inwestycja w co-packing przekłada się na:
- większą elastyczność realizacji procesów logistycznych – dzięki usłudze co-packingu możesz wprowadzać np. sezonowe zmiany w modelu sprzedaży, takie jak łączenie produktów w zestawy promocyjne, tworzenie opakowań zbiorczych itp.,
- przyspieszenie obsługi i wysyłki zamówienia – wszystkie działania związane z pakowaniem odbywają się już w magazynie. A to oznacza, że są realizowane automatycznie, a Twoi klienci otrzymają swoją przesyłkę, nawet jeśli zamówienie było nietypowe, w maksymalnie krótkim czasie,
- customer services na najwyższym poziomie – paczki pakowane do wysyłki są estetyczne i dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem. Mogą być również opatrzone logotypem Twojego sklepu. Dlatego wywierają pozytywne wrażenie na zamawiających, co w efekcie przekłada się na lepsze opinie o sklepie, a docelowo na coraz lepszą sprzedaż w przedsiębiorstwie.
Warto też wspomnieć o tym, że współpraca z ekspertami w zakresie logistyki dla e-commerce pozwala znacząco zoptymalizować koszty. Wbrew pozorom, wydatki na samodzielne prowadzenie magazynu i pakowanie towarów mogą być znacznie wyższe, zwłaszcza przy rosnącym wolumenie zamówień. Tymczasem nawet kilka potknięć i opóźnień może wygenerować poważne i długofalowe straty i zniechęcić konsumentów do ponownego zakupu w Twoim sklepie.
Nie tylko co-packing: postaw na pełen outsourcing usług logistycznych
Co-packing to tylko jedna z wielu usług, z których możesz skorzystać w ramach outsourcingu usług logistycznych. Ich zakres jest znacznie bardziej kompleksowy. Może też objąć np.:
- zarządzanie zapleczem platformy sprzedaży – integracja stanów magazynowych z Twoim e-sklepem i automatyczna synchronizacja danych,
- obsługę contentu produktowego – profesjonalne zdjęcia produktów i przygotowanie profesjonalnych opisów,
- kompleksową obsługę dostaw z hurtowni – kontrola jakości towarów, formowanie palet, magazynowanie i polonizacja etykiet,
- fiskalizację sprzedaży – co przydatne zwłaszcza dla sklepów zagranicznych, chcących sprzedawać na polskim rynku.
W grę wchodzą także faktoring, możliwość wysyłki Twoich towarów na teren całej Europy i wiele innych usług. Ich zakres możesz zawsze dopasować indywidualnie do swojego modelu biznesowego.