Ekologia to od kliku lat niezwykle głośno poruszany temat. Dla wielu działania proeko zdają się nic nie znaczące, a wręcz przeszkadzające, jednak jeśli choć w małym stopniu możemy przyczynić się do polepszenia stanu naszej planety, dlaczego by tego nie robić? Branża e-commerce niejako wyznacza trendy w tym temacie, a ściśle związana z nią logistyka podąża tą samą ścieżką.
Jak branża e-commerce tworzy swój ekologiczny image
O tym, że dana dziedzina życia jest mniej lub bardziej proekologiczna świadczyć mogą nawet małe gesty. W przypadku e-commerce znaleźć można szereg zachowań, które znacząco wpływają na udział „zielonych” produktów i rozwiązań. Przede wszystkim właściciele internetowych sklepów mogą lepiej pozycjonować produkty ekologiczne. Jeśli zostaną one pokazane w pierwszej kolejności i znalezienie ich nie będzie stanowić problemu, być może przyszły nabywca skłoni się właśnie ku tej lepszej dla Ziemi ścieżce. Gdy produkt zostanie już zamówiony, należy go odpowiednio przygotować do wysyłki – najlepiej w opakowania wielokrotnego użytku, a także biodegradowalne wypełnienia. Co ciekawe, droga do klienta również może być eko! Niektórzy z dostawców stosują programy zmniejszenia śladu węglowego, wybierają korzystniejsze dla natury środki transportu oraz organizują swoją pracę tak, by była ona jak najmniej inwazyjna.
Branża e-commerce również bez specjalnego ukierunkowania, poniekąd nieświadomie, jest ekologiczna. Zdecydowanie lepsze dla naszej planety jest utworzenie jednej siedziby firmy i zintegrowanego z nią magazynu, niż tworzenie kilkunastu punktów w całym kraju, do których kilka razy w miesiącu dotrzeć muszą dostawcy, a także klienci, którzy najczęściej nie poruszają się niskoemisyjnymi pojazdami.
Nowoczesna logistyka wspiera eko działania
Logistyka XXI. wieku nie jest już obrazem wielkiego, ponurego magazynu, po którym poruszają się spalinowe wózki widłowe oraz ciężko pracujący, wykończeni pracownicy. Aktualnie branża logistyczna podejmuje sporo działań w kierunku bycia bardziej ekologicznymi, a część z nich już odnosi spore sukcesy. Przede wszystkim mowa tutaj o zoptymalizowanym systemie przechowywania, który pozwala wykorzystać do ostatniego metra kwadratowego powierzchnię działalności. Dobre gospodarowanie przestrzenią magazynową sprawia, że nie potrzebna będzie rozbudowa magazynu, co mniej lub bardziej bezpośrednio ciągnie za sobą konsekwencje.
Nowoczesne magazyny posiadają też szereg funkcjonalności, które od dawna spotkać można w tradycyjnych domach. Mowa tutaj przede wszystkim o systemach energii odnawialnej – panele fotowoltaiczne na magazynie pozwalają w znaczącej części pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, co odzwierciedlać będą przede wszystkim koszty utrzymania obiektu. Dodając do tego energooszczędne oświetlenie LED, mamy już pełnię ekologii oraz oszczędności!
Pomóc planecie można również małymi gestami. W pomieszczeniach dla pracowników umieszczane są energooszczędne urządzenia, mniej potrzebny elektroniczny sprzęt posiada wyłączniki czasowe, a system zapalania światła poprzez czujnik ruchu zadba o to, by żarówka niepotrzebnie nie marnowała energii. Podobnie zresztą działają toalety, w których umieszczone są podobne czujniki – te dbają o oszczędne obchodzenie się z wodą.