Sprawna logistyka odgrywa kluczową rolę dla funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych oraz dystrybucyjnych na nowoczesnym rynku. Dlatego obecnie usługi zewnętrznych podmiotów logistycznych nie sprowadzają się już wyłącznie do transportu i magazynowania towarów. W modelach 3L czy 4L ich poziom zaangażowania jest większy. Zobacz, czym się różnią.
3L, 4L – co to za pojęcia?
3L, 4L, a czasem nawet 5L to pojęcia, które odnoszą się do poziomu zaangażowania zewnętrznej firmy logistycznej w procesy biznesowe firm zajmujących się produkcją i dystrybucją. Obecnie coraz rzadziej przedsiębiorstwa samodzielnie zajmują się magazynowaniem i wysyłką towarów – te zadania przejmują doświadczeni partnerzy. Szczególnie dobrze jest to widoczne w branży e-commerce, gdzie wsparcie logistyczne podmiotu trzeciego staje się nie tylko potrzebą, ale i koniecznością.
Oba podejścia, to jest zarówno logistyka 3PL, jak i 4PL, wiążą się ze stopniem zaangażowania firmy logistycznej w działalność biznesową klienta.
Logistyka 3PL – co to jest?
Logistyka 3PL, czyli „Third Party Logistics” (logistyka firm trzecich) to strategia, która opiera się na przekazaniu jednej lub kilku funkcji związanych z logistyką partnerowi z zewnątrz. W tym modelu najczęściej przedsiębiorstwa zlecają podmiotowi trzeciemu:
zadania transportowe,
- obsługę procedur celnych i ładunkowych,
- magazynowanie – w tym magazynowanie kontraktowe,
- dystrybucję towarów,
- zarządzanie transportem.
W tym ujęciu dostawca usług logistycznych staje się operatorem logistycznym, natomiast sam zakres obsługi jest dostosowywany elastycznie do potrzeb konkretnego klienta.
Warto wiedzieć, że w modelu 3PL przedsiębiorca może skorzystać również z szeregu usług dodatkowych. Są to np. takie rozwiązania jak co-packing, szczególnie przydatne przy docelowej obsłudze klienta detalicznego.
Logistyka 4PL – czym jest?
Logistyka 4PL idzie o krok do przodu. W tym modelu współpraca między operatorem logistycznym a firmą produkcyjną/dystrybucyjną jest jeszcze bardziej zacieśniona. Najczęściej jest ona realizowana w ramach nowego podmiotu gospodarczego – spółki, której udziałowcami są obie strony transakcji. W tej sytuacji firma logistyczna najczęściej wyodrębnia cały zespół zasobów, które koncentrują się na realizacji potrzeb jednego klienta – np. dużego e-sklepu. Dlatego model 4PL jest wzbogacony m.in. o usługi:
- logistyki zarządczej – to firma logistyczna zarządza wszystkimi procesami na każdym etapie łańcucha dostaw: od odbioru towaru od dostawców zewnętrznych, aż po ich dostarczenie do klienta końcowego;
- dział zakupów – a zatem zarządzanie zasobami magazynowymi w imieniu klienta,
- integralnego oprogramowania – np. takiego, które można „sprzęgnąć” z aplikacjami powiązanymi ze sklepem internetowym, tak aby uzyskać wiarygodne i stale aktualizowane informacje o stanach magazynowych, a także prowadzić przejrzyste rozliczenia wszystkich transakcji z klientami.
Nie jesteś pewien, na który model współpracy z firmą logistyczną się zdecydować? Najlepiej skonsultować swoją decyzję z ekspertami – wybór właściwej drogi jest uzależniony m.in. od skali planowanej działalności czy niszy biznesowej.