Myślisz o wejściu do branży e-commerce? To może być bardzo dobry moment na rozpoczęcie działalności w tym sektorze rynku. Zaufanie do sklepów internetowych rośnie, a wraz z nimi – popularność zakupów dokonywanych online. Zobacz, jak krok po kroku otworzyć swój sklep internetowy.
Krok 1: określ branżę działalności
Jeśli działalność e-commerce ma być przedłużeniem tej, którą prowadzisz stacjonarnie, nie musisz się zastanawiać. Zapewne jesteś specjalistą w swojej branży, masz już sprawdzonych dostawców i kontrahentów oraz wypracowany model biznesowy. Jeśli jednak zaczynasz „od zera”, dobrze zastanów się nad tym, co chcesz sprzedawać.
Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, ponieważ rynek e-commerce nasyca się bardzo szybko, a najbardziej „chodliwe” produkty są dostępne u wielu dostawców. Nie oznacza to, że wejście do takiej niszy jest niemożliwe – musisz jednak zadbać o to, aby zaoferować klientom wartość dodaną, np. w postaci ekspresowej dostawy.
Krok 2: określ model prowadzonej działalności
Chodzi przede wszystkim o kwestie logistyczne związane z prowadzeniem biznesu. Zastanów się nie tylko nad tym, kto będzie dostarczał Twoje towary, ale przede wszystkim, jak Ty będziesz je wysyłać do klienta. Jeśli planujesz działalność na co najmniej „średnią” skalę, a więc obsługę więcej niż zamówień tygodniowo, najlepiej zdecydować się na współpracę z dobrym centrum logistycznym i usługę taką jak fulfillment. Polega ona na przejęciu całego procesu logistycznego – w tym pakowania towarów i wysyłki do klienta docelowego przez zewnętrznych specjalistów. Takie rozwiązania oferuje m.in. OEX E-business – hub logistyczny dostarczający usługi end2end dla e-commerce.
Zasada działania tego modelu jest prosta: towary, które zamawiasz z , trafiają bezpośrednio do magazynu wybranego centrum logistycznego. Następuje też integracja stanów magazynowych z Twoim oprogramowaniem, przez co zawsze wiesz, co masz na stanie, a w jakich sekcjach asortymentu potrzebne jest dotowarowanie. Taki model znacznie ułatwia Ci prowadzenie e-sklepu, ponieważ możesz skoncentrować się na sprawach związanych z marketingiem i sprzedażą, mając pewność, że zamówienie zostanie obsłużone w błyskawicznym tempie i nie pojawią się opóźnienia w wysyłce produktów do klientów.
Krok 3: wybierz platformę dla e-commerce
To oprogramowanie, w oparciu o które będzie działał Twój sklep internetowy – umożliwiające zarówno dodawanie i edytowanie produktów, jak również przyjmowanie i obsługę zamówień, przyjmowanie płatności i wszystkie inne działania związane ze sprzedażą online.
Do wyboru masz zarówno platformy SaaS, a więc takie, które nie wymagają od Ciebie wykupowania miejsca na serwerze czy „kodowania” strony sklepu. Możesz korzystać z gotowych szablonów i zaplecza programistycznego, przez co wdrożenie sklepu zajmuje niewiele czasu. Z drugiej strony są platformy typu Woocommerce, które dają Ci większą elastyczność i pełną kontrolę nad sklepem. Jednak wdrożenie takiego systemu może zająć więcej czasu i wymagać większego zaangażowania ekspertów w zakresie IT.
Krok 4: zadbaj o reklamę i pozycjonowanie
Podstawą jest dobrze wybrana nazwa sklepu oraz domena. To jednak nie wszystko. Skoro sprawy związane z logistyką i obsługą zamówień są pod kontrolą, Ty możesz się skupić na promowaniu działalności e-commerce. W tym kontekście warto zadbać o:
- dostarczenie wartościowych treści na stronę sklepu, a zwłaszcza do opisów produktów – powinny być one merytoryczne, atrakcyjne, a przy tym dopasowane do wymogów SEO,
- inwestycję w płatną reklamę, która pomoże szybko pozyskać klientów np. na konkretne kampanie produktowe,
- obecność w mediach społecznościowych – pomoże ona wypromować działalność.
Chociaż Twoje początki w świecie e-commerce mogą stanowić wyzwanie, przy wsparciu ekspertów krok po kroku rozwiniesz swoją działaln